Най-известните архитектурни чудеса на Истанбул
Аясофия
Може би най-известната от всички вдъхващи страхопочитание сгради в Истанбул, емблематичният силует на Аясофия, кацнал на върха на историческия полуостров на Истанбул, се разпознава в почти всяка снимка на поразителния силует на града. След завършването си през 537 г., тази великолепна и колосална структура се противопоставя на всякаква логика. Построен за период от пет години, той е известен със своя централен купол с диаметър 32,6 метра, който на височина над 55 метра изглежда сякаш се носи във въздуха. Тази внушителна структура остава най-голямата катедрала в света повече от 1000 години и е служила като една от най-важните джамии повече от 400 години. Ayasofya се счита за типичния символ на уникалната мултикултурна история на Истанбул, тъй като първоначално е функционирала като църква при Източната Римска империя, след това като джамия при османците, преди да бъде превърната в музей по време на Турската република. От 2020 г. Ayasofya възобнови функционирането си като джамия, показваща как двете религии са преплетени на едно място. Подобно на всички други джамии в Истанбул, посетителите са добре дошли по време на часове без молитва.
Топкапъ сарай
Топкапъ сарай или дворецът Topkapı, е бил седалище на Османската империя в нейната столица Истанбул в продължение на 400 години. Разположен в най-стратегическата точка на историческия полуостров на Истанбул, вдаден в пролива Босфора, невероятните гледки са една от многото атракции на Топкапъ. Този музей е разтегнат комплекс, сбор от векове на строителство и реновиране, следващи заповедите на Османската империя султани през 1459 г., няколко години след превземането на Константинопол от султан Мехмед Завоевателя. Топкапъ предлага уникален поглед към живота на османските кралски особи и държавните дела. Всеки от последователните дворове на комплекса представлява по-високо ниво на важност и интимност по отношение на султана. Може би най-уникалното преживяване е възможността да се разходите из частните жилищни помещения (харема) на Топкапъ, привилегия, която е била предоставена само на семейството на султана и на най-доверените слуги. Посетителите също ще искат да се възхищават на богатите имперски колекции, отразяващи живота в двореца. Изложени са артефакти, свързани с дворцовата кухня, облекло, военни сувенири и религиозни реликви.
Долмабахче
Разположен точно покрай Босфора в оживения квартал Бешикташ, се намира дворецът Долмабахче. Построен в по-късните години на Османската империя, третият по големина дворец в Истанбул е великолепно произведение на западната архитектура. Сега музей, посетителите днес имат възможността да се възхищават на майсторството на богато украсения екстериор, преди да бъдат очаровани от имперския лукс на стаите и тяхното обзавеждане.
Кулата Галата
Надничайки над групата от околни високи сгради, Galata Kulesi (кулата Галата) привлича посетителите към енергийните квартали Галата и Таксим. Въпреки че мястото има претенции за кула от 507 г., сегашната структура е построена от генуезците. Стояща на височина от 52 метра, площадката за наблюдение на кулата предлага несравнима гледка към историческия Истанбул. Легендата разказва, че османският учен Хезарфен Ахмед Челеби е излетял от върха на кулата с импровизирани крила, прекосявайки Босфора и достигайки квартала Ускюдар от анадолската страна. Кулата Галата се намира в единия край на известния туристически булевард в Истанбул, İstiklal Caddesi (Истиклал Авеню). Посещението тук по залез слънце е идеалното начало за една вечер, в която да изживеете уникалните възможности за пазаруване и нощния живот на района.
Цистерната на базиликата / Yerebatan Sarnıcı
По-малко известен факт за Византийската империя е нейното забележително успешно използване на стотици подземни цистерни в Истанбул за целите на управлението на водата. Най-голямата и най-забележителна от тези цистерни е Yerebatan Sarnıcı или цистерната на базиликата, разположена на историческия полуостров на Истанбул. Построена през 6 век пр.н.е., цистерната на базиликата е впечатляваща цистерна от 9800 квадратни метра, която може да побере 80 000 кубически метра вода. Днес в цистерната се съхранява малко вода, така че посетителите да могат да се разхождат между впечатляващите древни колони в мрачното пещерно пространство. Зловещата атмосфера, която дори беше използвана за снимачната площадка на филм за Джеймс Бонд, е подчертана в края от колона, лежаща върху основа с обърната нагоре глава на Медуза. Говори се, че Медуза е била поставена с главата надолу, за да унищожи силата на погледа й да превръща онези, които я гледат, в камък. Но бъдете сигурни, че единствената опасност, пред която са изправени посетителите на Цистерната Базилика, е желанието да се връщат отново и отново, за да изпитат нейната завладяваща атмосфера.
Джамията Сюлеймание
След прехода на властта от залязващата Византийска империя към изгряващата и разширяваща се Османска империя през 15 век, Истанбул отново се трансформира в процъфтяваща метрополия. С нарастването на населението и икономиката са издигнати много османски паметници.
Основният принос за тези архитектурни постижения е най-плодотворният и известен архитект на Османската империя, Мимар (Архитект) Синан. От всички творби на Синан в Истанбул, джамията Сюлеймание стои сама като негов магнум творение. Поръчана от султан Сюлейман Великолепни на върха на могъществото на Османската империя, тази императорска джамия стои като свидетелство за османската мощ от този период. Куполът, който е с диаметър 26,5 метра и се намира на върха на четири масивни монолитни колони, създаващи почти квадратен интериор, илюстрира баланса и мощната красота на работата на Мимар (архитект) Синан в разгара на неговата дълга и забележителна кариера. Посетителите трябва да отделят време да се възхищавате на околния комплекс, който включва двор с фантастична гледка към Златния рог и сгради, използвани като кухни за супи, обществени бани и религиозни училища.
Хайдарпаша Гара
От другата страна на Босфора в модерния квартал Kadıköy се намира старата гара Haydarpaşa. Тази красива структура граничи с пролива Босфора и е трудно да бъде пропусната от всеки, който пътува с ферибот до анадолската страна на Истанбул.
Построена в края на 19-ти век, гара Хайдарпаша придоби известност като крайна гара за железопътни линии, свързващи Истанбул с близкоизточните провинции на Османската империя през късния османски период. До затварянето си за обновяване, Haydarpaşa продължава да бъде най-натоварената жп гара в Турция. Докато плановете за повторно отваряне на тази емблематична сграда като функционална железопътна гара все още са в ход, посетителите от анадолската страна могат да посетят сайта на музея, за да разгледат един от най-добрите примери за неокласическа архитектура в Турция.
Посетете Истанбул с Оданс травел за Нова година.
https://www.odans-travel.com/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B1%D1%83%D0%BB-2024